ЛЕКТОР:
проф. д-р инж.Анна Стойнова, e-mail: ava@ecad.tu-sofia.bg
Целта е студентите да се запознаят с основните изисквания за осигуряване на качеството и надеждността на електронната апаратура, организацията и провеждането на контрола при управление на качеството и надеждността; основните характеристики на статистическия контрол на качеството и надеждността; събирането и обработката на данни за качеството и надеждността.
Същност и етапи на изграждане на СУК - съвременни стандарти. Организация контрола на качеството в производството на електронни компоненти и апаратура. Количествени и качествени изисквания към надеждността на електронните изделия. Управление на надеждността и качеството - характеристика на методите за контрол. Анализ на проектната надеждност на системи с проста и с комплексна структура. Изпитване на проекта. Експлоатационни вариации на параметрите. Преход от оценка на качеството на функциониране към оценка на надеждността на електронните системи. Квалификационни тестове за електронни компоненти и модули. Основи на статистическия контрол на процесите. Видове контрол на изпитванията за оценка на качеството и на надеждността. Тестове за достоверност. Ускорени изпитвания и технологично трениране. Разпознаване и локализиране на отказите. Симулиране на откази.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:
1. Андонова А., Ф. Филипов, Изпитване и надеждност на микроелектронни изделия, И-во ТУ-София, 1998;
2. Hoang Pham, Recent Advantages in Reliability and Quality Engineering;
3. Kapur P. K., R. B. Grag, Contribution to Hardware and Software Reliability;
4. Shelemyahu Zacks, introduction to Reliability Analysis Probability Models and Statistics Methods;
5. Krishnaiah P. R., C. R. Rao, Quality and Reliability, 1991;
6. Андонова и др, Ръководство за лабораторни и семинари по качеството и надеждността на електронно оборудване, И-во ТУС, 2008.